۱۴۰۰/۰۷/۱۸

کارگاه مهارت‌های تخصصی در استفاده از نرم‌افزارهای اسلامی

کتابخانه‌های الکترونیکی یا نرم‌افزارهای دیجیتالی، کاربرد بسیاری در میان علاقه‌مندان و محققان معارف اسلامی پیدا کرده است. از این رو ضروری است امکانات فنی این نرم‌افزارها فرا گرفته شود تا بهره‌وری بیشتری به دست آید. در کنار فواید و تسهیلاتی که این تکنولوژی به همراه آورده است، استفاده از نسخه دیجیتال کتاب، ممکن است مخاطرات و اشتباهات سهمگینی برای کاربران و پژوهشگران بوجود آورد. از این رو بر آن شدیم کارگاهی فشرده سامان دهیم تا افزون بر اشاره به تعدادی از مهارت‌های مغفول، آنچه رهزن است و پژوهشگران را در استفاده از کتاب‌های دیجیتال دچار اشتباهات فاحش می‌کند را متذکر شویم.
۱۴۰۰/۰۷/۰۸

کارگاه روش‌های اخذ پذیرش و دریافت کمک‌هزینه شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و مدارس فصلی

یکی از جنبه‌های مغفول در حوزه علوم انسانی کشور، حضور و مشارکت در محافل علمی بین‌المللی است. اگرچه سالانه مدارس فصلی و کنفرانس‌های متعددی در سطح جهان برگزار می‌شود، اما متأسفانه دانشجویان توانمند حوزه علوم انسانی که دارای دیدگاه‌های نوینی در حوزه علوم انسانی و اسلامی هستند، به علت عدم آشنایی با فرآیند پذیرش، حضور و دریافت هزینه‌های مالی قادر به شرکت در این محافل بین‌المللی نیستند. لذا در نظر داریم تا در این کارگاه به ارائه اطلاعاتی و انتقال تجربیاتی در این خصوص بپردازیم.
۱۴۰۰/۰۶/۱۲

کارگاه مهارت‌های پیشرفته در وُرد (ترم یک)

چرا در ورد باید حرفه‌ای باشیم؟ امروزه هروقت می‌خواهیم با متن کار کنیم، به سراغ نرم‌افزار وُرد می‌رویم. این نرم‌افزارِ فراگیر و پرکاربرد ابزار اصلی ما برای بسیاری از اقدامات حرفه‌ای و پژوهشی‌مان است. اگر بر این نرم‌افزار مسلط باشیم، می‌توانیم سریع‌تر و دقیق‌تر از آن بهره‌برداری کنیم و رضایت خاطر بیشتری از عملکرد خود داشته باشیم. در این دورۀ کارگاهی، نرم‌افزار وُرد را با رویکردی مسئله‌محور آموزش می‌بینیم و بر صدها نکتۀ کارراه‌انداز و حرفه‌ایِ آن مسلط می‌شویم. این کارگاه در دو ترم برگزار خواهد شد.
۱۴۰۰/۰۵/۱۸

جستجو و طبقه بندی منابع مجازی: چگونه در الهیات و فلسفه خودآموز باشیم؟

اگر ۲۰ سال پیش در ایران دانشجو می‌بودید، برای دست‌یابی به یک کتاب تازه منتشر شده در -مثلاً- انتشارات دانشگاه آکسفورد، باید صبر می‌کردید تا کتابخانۀ دانشگاهی یا یک مرکز علمی آن را در نمایشگاهی خریداری کند و پس از آن، باید به سرعت می‌رفتید و آن را از آن کتابخانه به امانت می‌گرفتید. تازه اگر بخت یارتان بود و کسی پیش از شما آن را نگرفته بود؛ و گرنه باید نامتان را ثبت می کردید تا یک ماه دیگر پس از تحویل کتاب توسط فرد قبلی،‌ آن را به امانت می‌بردید. اما امروز داستان متفاوت است. عموم ناشران آثارشان را به صورت دیجیتال عرضه می‌کنند و از این رو، آگاهی از انتشار و دسترسی به آن‌ها به مراتب ساده‌تر شده است. به این معنا، اگر «دسترسی به منابع» پیش از این مزیتی ويژه به حساب می‌آمد،‌ امروز این‌گونه نیست. به نظر می‌رسد در مواجهه با منابع مجازی، امروز دو مهارت اهمیت ویژه دارد. اولاً، شما باید بدانید منابع مناسب کارتان را از کجا می‌توانید شناسایی کنید و به آن دسترسی پیدا کنید. ثانیاً، به جهت افزایش چشمگیر منابع در هر رشته، شما باید بتوانید منابعتان را ارزیابی/طبقه بندی کنید و در انبوه منابعی که در موضوع مورد نظرتان می‌یابید، سرگشته نشوید. در این کارگاه، تلاش خواهیم کرد با نیم‌نگاهی به منابع مربوط به رشته های الهیات و فلسفه، این دو مرحله یعنی مقدماتی از یافتن منابع و ارزیابی آنها را تمرین کنیم.
۱۴۰۰/۰۴/۲۲

کارگاه بالابردن شانس پذیرش با بورس در رشته‌های علوم انسانی

امروزه ارتباطات، تعاملات و تبادلات بین‌ا‌لمللیِ آکادمیک امر ناگزیری است. دانشجویان ما در بهره‌مندی از این فرصت با دو مشکل مواجه هستند: یکی مشکلات اقتصادی و دیگری نداشتن تصویری روشن و واقع‌بینانه از اسبابی که باید به آن مجهز باشند و راهکارهایی که باید در پیش گیرند. در این کارگاه تلاش می‌شود براساس تجربیات میدانی دانش‌پژوهان بین‌المللی علوم انسانی، چشم‌اندازی روشن و واقع‌بینانه در خصوص امکان ادامه تحصیل با شرایط بورس و سپس پیشنهاد راهکارهای اجرایی/عملی برای حداکثری کردن شانس پذیرش با بورس در رشته‌های انسانی ارائه شود.
۱۴۰۰/۰۴/۱۵

کارگاه آشنایی با مقاله نویسی در ژورنال‌های بین المللی علوم انسانی با تأکید بر مطالعات اسلامی

مقاله‌نویسی در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی یکی از کم‌هزینه‌ترین و در عین حال دشوارترین راه‌های ورود به مجامع علمی در سطح جهانی است. این دشواری هرچند تا حد زیادی ناشی از روند سختگیرانۀ ارزیابی و پذیرش مقالات در این عرصه است، برای ما پژوهشگران ایرانی در عرصۀ مطالعات اسلامی دشواری‌هایی افزون هم دارد که یکی از مهم‌ترین دلایل آن ناآشنایی بنیادین ما با مجموعۀ آن فضا و سبک و سیاق و راه و روش (و هر چیزی از این قبیل) است. هرچند امروزه به سبب فراگیر شدن روال‌های صوری پذیرش مقالات در مجلات علمی – پژوهشی داخلی، بخش زیادی از ناآگاهی‌ها دربارۀ این روال‌های صوری از میان رفته (و به عبارتی بسیاری از ما در بخش سخت‌افزاری کار مشکلی نداریم)، همچنان این مشکل باقی است که ظاهرا بسیاری از ما هنوز به پرسش‌های پایه از این قبیل که چرا، چه و چگونه بنویسیم، نیندیشیده‌ایم و همین باعث می‌شود که در بخش نرم‌افزاری این کار دچار خلأی بزرگ باشیم.
۱۴۰۰/۰۳/۰۸

آکادمی طومار اندیشه برگزار می‌کند: «کارگاه تخصصی آموزش زبان عبری کتاب مقدس (سطح ابتدایی)»

آکادمی طومار اندیشه برگزار می‌کند «کارگاه تخصصی آموزش زبان عبری کتاب مقدس (سطح ابتدائی)»   در این دوره آموزشی، دانشجویانی که دانشی از زبان عبری ندارند […]
۱۴۰۰/۰۳/۰۷

آکادمی طومار اندیشه برگزار می‌کند: «کارگاه تخصصی آموزش زبان عبری مقدماتی (با تکیه بر مهارت‌ متن‌خوانی)

آکادمی طومار اندیشه برگزار می‌کند: «کارگاه تخصصی آموزش زبان عبری مقدماتی (با تکیه بر مهارت‌ متن‌خوانی)   در این دوره آموزشی، دانشجویانی که دانشی از زبان […]
۱۳۹۷/۱۲/۱۵

کارگاه آشنایی با روشهای اخذ پذیرش مدارس فصلی و کنفرانس‌های بین المللی، اسفند ۱۳۹۷

موسسه طومار اندیشه و موسسه بین‌المللی حکمت و معنویت شرق در روز 23 اسفند سال جاری اولین «کارگاه آشنایی با روشهای اخذ پذیرش مدارس فصلی و کنفرانس های بین المللی» را برگزار می‌کنند. علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه می‌باید هر چه سریع‌تر در وب سایت این کارگاه ثبت نام کنند.