طومار اندیشه مجالی است برای آشنایی با فرصت‌ها و دستاوردهای علوم اسلامی. ما با شعار «پیشبرد و تقویت مطالعات آکادمیک در علوم انسانی و شیعه‌پژوهی» از  ماه رمضان سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کردیم. وبسایت طومار اندیشه کاری است از حلقه مطالعاتی طومار اندیشه که فعالیت‌های خود را با انتساب به فصلنامه «آفاق شیعه» که دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، انجام می‌دهد.

سایت طومار اندیشه به همت شماری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دغدغه‌مند حوزه پژوهش‌های آکادمیک درحوزه علوم انسانی و تشیّع و مشغول به تحصیل در داخل و خارج کشور  هم ‌زمان با ولادت با سعادت حضرت سبط‌اکبر، امام حسن مجتبی(ع)‌ به صورت رسمی، افتتاح شد و اکنون بعد از گذشت حدود دو سال مجددا در همان ایّام نسخه جدید سایت با طراحی و امکانات بسیار بیشتر به مخاطبان عرضه شده است.

سعی طومار اندیشه بر این است که دانش‌پژوهان و فعالان عرصه علوم انسانی و علوم اسلامی را در کنار هم گردآوردیم و فرصت های علمی پیش روی آنان را به اشتراک بگذاریم.

تلاش تیم ما بر این است که:

آخرین اخبار مربوط به این علوم انسانی و شیعه‌پژوهی شامل فراخوان بورسیه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، کتاب، مقاله و کنفرانس، شغل‌های دانشگاهی، مدارس فصلی، دوره‌های کوتاه‌مدت، بودجه‌های پژوهشی و … را از سراسر جهان به شما معرفی کنیم. یادداشت‌ها و مقالات نویسندگان این حوزه را با شما به اشتراک بگذاریم. تقویمی از وقایع آکادمیک توسط نویسندگان و دانش‌­پژوهان سراسر جهان را ارائه کنیم. زمینه‌ای برای نشر، «آفاق شیعه» باشیم. شماری از خدمات در راستای استفاده از فرصت‌های پیش‌گفته را در اختیار مخاطبان قرار دهیم.

با ما همراه باشید.

بدون شک یکی از مهم‌ترین نیازهای دانش‌پژوهان و کنشگران عرصه علوم انسانی، اسلامی واجتماعی ایران، اطلاع از وضعیت پژوهشی و وقایع علمی در سراسر جهان است.

بر این اساس، این دانش‌پژوهان می‌باید در جریان آخرین فعالیت‌ها در این زمینه‌ها قرار بگیرند و بتوانند به صورت فعال در این عرصه‌ها شرکت داشته‌ باشند. از سوی دیگر ارتباط مستمر با دیگر دانشجویان و استادان فعّال نیز عنصری مهم در این عرصه است.

این امر خصوصاً برای دانش‌پژوهان ایرانی ساکن خارج از کشور که دغدغه پژوهش و تحقیق در موضوعات علوم انسانی در جامعه ایران و یا پیش‌برد آن را در این کشور را دارند، بیش از پیش احساس می شود.

بر این اساس، بر آن شدیم تا عرصه‌ای را فراهم آوریم تا ضمن ارائه اخبار آخرین فعالیت‌های علمی در عرصه آکادمیای جهانی، شرایطی را فراهم آوریم تا دانش‌پژوهان تولیدکننده آثار در علوم انسانی، ضمن استقلال در نمایش تولیدات علمی خود، مجموعاً کلیت واحدی از عرصه آثار در علوم انسانی را تمرین کنند.

تلاش ما بر این است که برای اولین بار عرصه‌ای فراهم آوریم تا در کنار اطلاع‌رسانی آکادمیک در حوزه پژوهش‌های علوم انسانی، کنش‌گران سخت‌کوش علوم انسانیِ ساکن داخل کشور و آنان که اقامت و فعالیت علمی در خارج از کشور را انتخاب نموده‌اند، گرد هم آیند تا فرصت عرضه و تبادل آراء اقشار دانشگاهی و غیردانشگاهیِ فعال در حیطه مطالعات علوم انسانی بیش از پیش فراهم گردد. ‌

خطِ زمان طومار اندیشه

راه‌اندازی وب‌سایت طومار اندیشه

۱۳۹۵/۰۴/۰۲

آغاز به کار کارگاه‌ها و نشست‌ها

۱۳۹۶/۱۲/۰۱

انتشار شماره اول فصلنامه “آفاق شیعه”

۱۳۹۷/۰۱/۱۴

راه‌اندازی نسخه دوم وب‌سایت طومار اندیشه

۱۳۹۷/۰۳/۲۵

راه اندازی تقویم آکادمیک پیشرفته

۱۳۹۷/۰۴/۲۷

 

 

همکاری با ما

طومار اندیشه، دست تمامی دانش‌پژوهان ارجمند را برای همکاری می‌فشارد.

علاقه‌مندان به مباحث علوم انسانی در سطح بین‌الملل، که احیانا در زمینه‌های مختلف این عرصه توانایی‌هایی دارند، می‌توانند با ما برای همکاری تماس بگیرند.

از سوی دیگر، دانش‌پژوهانی که می‌توانند به صورت منظم، به تولید یادداشت‌ علمی بپردازند، می‌توانند برای گفتگو به هدف قرار دادن یادداشت‌هایشان در وب‌سایت، با ما تماس بگیرند.

ارسال مقالات و یادداشت ها

ایمیل های خود را در رابطه با مقالات و اطلاع رسانی های آکادمیک با ما به اشتراک بگذارید:

ارتباط بیشتر

پژوهشگرانی که تمایل به برقراری ارتباط مستقیم با مدیر طومار اندیشه را دارند می تواند از مسیرهای زیر با مدیر طومار اندیشه ارتباط بگیرند:

@toumareandisheh

@toumareandisheh

@toumarandishe

@toomareandisheh

@toumareandisheh