۱۴۰۳/۰۳/۱۷

فراخوان کنفرانس درباره رویه دادگاه‎های اسلامی، مؤسسه هلندی مراکش، مراکش

مؤسسه هلندی مراکش قرار است در سال آتی میلادی کنفرانسی درباره قُضات و دادگاه های اسلامی و نحوه تشخیص در آن، برگزار کند. علاقمندان تا دهم تیر برای ارسال چکیده فرصت دارند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.
۱۴۰۰/۰۴/۱۵

کارگاه آشنایی با مقاله نویسی در ژورنال‌های بین المللی علوم انسانی با تأکید بر مطالعات اسلامی

مقاله‌نویسی در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی یکی از کم‌هزینه‌ترین و در عین حال دشوارترین راه‌های ورود به مجامع علمی در سطح جهانی است. این دشواری هرچند تا حد زیادی ناشی از روند سختگیرانۀ ارزیابی و پذیرش مقالات در این عرصه است، برای ما پژوهشگران ایرانی در عرصۀ مطالعات اسلامی دشواری‌هایی افزون هم دارد که یکی از مهم‌ترین دلایل آن ناآشنایی بنیادین ما با مجموعۀ آن فضا و سبک و سیاق و راه و روش (و هر چیزی از این قبیل) است. هرچند امروزه به سبب فراگیر شدن روال‌های صوری پذیرش مقالات در مجلات علمی – پژوهشی داخلی، بخش زیادی از ناآگاهی‌ها دربارۀ این روال‌های صوری از میان رفته (و به عبارتی بسیاری از ما در بخش سخت‌افزاری کار مشکلی نداریم)، همچنان این مشکل باقی است که ظاهرا بسیاری از ما هنوز به پرسش‌های پایه از این قبیل که چرا، چه و چگونه بنویسیم، نیندیشیده‌ایم و همین باعث می‌شود که در بخش نرم‌افزاری این کار دچار خلأی بزرگ باشیم.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵

سخنرانی «فرصت‌ها و چالش‌های حضور در آکادمیای بین‌المللی در زمینه مطالعات اسلامی»

? پایگاه خبری طومار اندیشه با همکاری پایگاه مطالعاتی کلام امامیه با برگزار می‌کند: ?فرصت‌ها و چالش‌های حضور در آکادمیای بین‌المللی در زمینه مطالعات اسلامی ▫️در […]
۱۳۹۸/۰۱/۲۵

برنامه کنفرانس «فلسفه در سنت‌های ابراهیمی: خرد، تجربه و بیشتر از آنها»، پیزا، ایتالیا

در روزهای یک تا سه خرداد سال جاری، کنفرانسی با عنوان «فلسفه در سنت‌های ابراهیمی: خرد، تجربه و بیشتر از آنها»، در شهر پیزای ایتالیا برگزار می‌شود. در این کنفرانس شماری از پژوهشگران بین‌المللی درباره سنت‌های فلسفی در یهودیت، مسیحیت و اسلام سخنرانی‌ خواهند کرد. برای مشاهده سخنرانان و عناوین سخنرانی ایشان به این لینک مراجعه کنید.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳

برگزاری کنفرانس «اسلام‏، غرب و رادیکالیسم: چشم‌اندازها و سیاست‌ها»، دانشگاه لندن، انگلستان

در روز اول اسفند سال جاری، دومین کنفرانس سالانه مرکز مطالعات غرب آسیا و اسلامی دانشگاه لندن واقع در کشور انگلستان با عنوان «اسلام‏، غرب و رادیکالیسم: چشم‌اندازها و سیاست‌ها» برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای مشاهده سخنرانان این کنفرانس و عناوین سخنرانی‌ها به این لینک مراجعه کنند.
۱۳۹۷/۱۱/۱۳

برگزاری کنفرانس «مذاکره با گذشته: میراث اسلامی در ایتالیا و اسپانیا»، دانشگاه ونیز، ایتالیا

در روزهای 12 و 13 بهمن ماه سال جاری، کنفرانس «مذاکره با گذشته: میراث اسلامی در ایتالیا و اسپانیا» در دانشگاه ونیز کشور ایتالیا برگزار می‌شود. در این کنفرانس درباره پیشینه اسلام در کشورهای ایتالیا و اسپانیا سخن بحث و بررسی صورت گرفت. برای آشنائی با سخنرانان این کنفرانس و عناوین سخنرانی‌های آنان به این لینک مراجعه کنید. 
۱۳۹۷/۱۱/۱۱

برگزاری سمینار «کتاب‌داری در مطالعات اسلامی: گذشته، حال و آینده»، لندن، انگلستان

در روز پنج شنبه 11 بهمن سال جاری،  سمیناری با عنوان «کتاب‌داری در مطالعات اسلامی: گذشته، حال و آینده»، در موسسه مطالعات تمدن‌های اسلامی در شهر لندن انگلستان برگزار شد. در این کنفرانس درباره رابطه کتاب‌داری و مطالعات اسلامی در دوره‌های مختلف زمانی بحث و بررسی صورت گرفت.
۱۳۹۷/۱۱/۱۱

انتشار کتاب «موسیقی، صدا و معماری در اسلام» توسط انتشارات دانشگاه آستین/آمریکا

در روزهای گذشته کتاب  «موسیقی، صدا و معماری در اسلام» توسط انتشارات دانشگاه آستین/آمریکا منتشر شد. در این کتاب مقالاتی در زمینه عنوان کتاب به چشم می‌خورد که توسط مایکل فریشکاپ و فدریکو اسپینتی ویرایش شده‌اند.
۱۳۹۷/۱۰/۰۶

بانک اطلاعاتی هنر اسلامی موجود در کتاب‌های چاپی در شبکه اینترنت

انجمن نسخه‌های خطی اسلامی با همکاری بنیاد میراث ایران، بانک اطلاعاتی هنر اسلامی کتاب‌های چاپی را در شبکه اینترنت قرار داده است. پژوهشگران می‌توانند با استفاده از این وب سایت، تصاویر هنرهای اسلامی موجود در کتاب‌های چاپی را جستجو کنند.