جایزه‌های علمی، عنوان عامی برای گونه‌های مختلفی از تشویقاتی هستند که ازدانشجویان، اساتید و یا پژوهشگران مستقل، به سبب ارائه برخی آثار علمی، اعم از کتاب، پایان‌نامه و یا مقاله صورت می‌گیرد. جایزه‌های علمی عمدتاً توسط موسسات و بنیادهای علمی ارائه می‌شوند و معمولاً مبلغ مشخصی پول هستند. در بسیاری موارد، ارائه جایزه به صورت رسمی اعلام می‌شود، افراد واجد شرایط برای دریافت آنها اقدام می‌کنند و در نهایت افرادی به عنوان منتخب، برنده این جوایز می شوند.

همه
۱۴۰۱/۰۸/۰۸

جایزه پایان نامه های کارشناسی ارشد در تاریخ هنر اسلامی و باستان شناسی، انجمن ارنست هرتسفلد

انجمن ارنست هرتسفلد برای تاریخ هنر اسلامی و باستان شناسی برای یک جایزه ویژه با هدف حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد در تاریخ هنر اسلامی و باستان شناسی فراخوان داده است. علاقمندان تا 22 آبان برای ارسال درخواست فرصت دارند. برای اطلاعات بیشتر به این فایل  مراجعه کنید.
۱۴۰۱/۰۲/۲۵

جایزه دوسالانه مطالعات اسلامی، بنیاد آنه ماری شیمل، آلمان

بیناد آنه ماری شیمل برای پژوهش در مطالعات اسلامی واقع در بُن برای جایزه پژوهشی دوسالانه خود فراخوان داده است. علاقمندان تا 10 خرداد برای ارسال درخواست فرصت دارند. برای اطلاعات بیشتر به این فایل مراجعه کنید.
۱۳۹۹/۱۱/۳۰

جایزه فرزانه برای بهترین مقاله در زمینه ادبیات فارسی، دانشگاه اوکلاهاما، آمریکا

مرکز فرزانه برای ایران‌شناسی و مطالعات خلیج فارسی در دانشگاه اوکلاهاما برای جایزه موسوم به جعفر و شکوه فرزانه برای بهترین مقاله در زمینه ادبیات فارسی فراخوان داده است. این جایزه 2 هزار دلار است. علاقمندان تا 10 اردیبهشت برای ارسال درخواست فرصت دارند. برای اطلاعات بیشتر به این فایل مراجعه کنید.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱

فراخوان بهترین پژوهش درباره حیات فکری مسلمانان در بغداد سده دوم هجری، دانشگاه حمد بن خلیفه، قطر

دانشگاه حمد بن خلیفه برای بهترین پژوهش دانشجویان کارشناسی درباره حیات فکری مسلمانان در بغداد سده دوم هجری دو جایزه 10 هزار دلاری تعیین کرده است. بهترین پژوهش‌ها ـ علاوه بر تعلق جایزه ـ به زبان عربی یا انگلیسی به چاپ خواهند رسید. متقاضیان تا دهم تیر ماه جهت ارسال مقالات فرصت دارند
۱۳۹۷/۰۸/۱۴

جایزه انجمن مورخین هنر اسلامی به برترین مقاله در زمینه هنر و معماری اسلامی

جایزه انجمن مورخین هنر اسلامی به به یک مقاله برگزیده در زمینه هنر و معماری اسلامی جایزه می‌دهد. این مقاله باید توسط دانشجوی دکترا و یا فارغ‌التحصیل دکترا که حداکثر سه سال از دفاع پایان‌نامه‌اش گذشته باشد، به رشته تحریر درآمده باشد و تاکنون به انتشار نرسیده باشد. علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌باید مقاله خود را حداکثر تا 24 آبان ماه، به همراه یک توصیه‌نامه، ارسال کنند.
۱۳۹۷/۰۷/۰۱

جایزه بین المللی بهترین پایان‌نامه یا تالیف منتشر نشده در زمینه مطالعات اسلامی

انجمن بریتانیائی مطالعات اسلامی با همکاری انتشارات دی گروتیر آلمان‏، به بهترین پایان‌نامه دکترای ارائه شده یا تالیف منتشر نشده در زمینه مطالعات اسلامی جایزه می‌دهد. این جایزه شامل هزار پوند و انتشار آن اثر توسط انتشارات دی گروتیر است. علاقه‌مندان می‌باید آثار خود را حداکثر تا نهم مهر ماه ارسال کنند.
۱۳۹۷/۰۵/۰۳

جایزه بهترین پایان‌نامه دفاع شده در زمینه ایران‌شناسی

بنیاد مطالعات ایران به پایان‌نامه‌ برگزیده‌ای در مقطع دکترا که در زمینه ایران‌شناسی به رشته تحریر آمده باشد، جایزه پرداخت می‌کند. این پایان‌نامه می‌باید بین 10 تیر 1396 تا 8 مرداد سال جاری دفاع شده باشد. جایزه پایان نامه برگزیده مبلغ هزار دلار است. علاقه‌مندان می‌باید پایان‌نامه خود را توسط استاد راهنما تا 24 مرداد ماه سال جاری به این بنیاد ارسال کنند.
۱۳۹۷/۰۲/۲۲

جایزه مقاله برتر انجمن زنان مورخ خاورمیانه

انجمن زنان مورخ خاورمیانه به بهترین مقاله ای که توسط یک بانو در زمینه مطالعات خاورمیانه نوشته شده باشد، جایزه اعطا می کند. علاقه مندان به شرکت در این مسابقه می باید تا پایان ماه جاری میلادی، مقاله خود را به این انجمن ارسال نماید.

۱۳۹۷/۰۲/۱۸

جایزه بنیاد فون هومبولت آلمان برای پژوهش های برتر علوم انسانی

بنیاد فون هومبولت آلمان به شماری از پژوهشهای برتر در حوزه علوم انسانی جایزه پرداخت می کند. علاقه مندان به شرکت در این رقابت می باید مدارک خود را حداکثر تا پایان ماه ژوئیه سال جاری میلادی، به این دانشگاه ارسال نمایند. 

۱۳۹۷/۰۱/۲۶

جایزه بهترین پایان نامه درباره خاورمیانه در قرون میانه (۵۰۰-۱۵۰۰م.)

انجمن متخصصان خاورمیانه در قرون میانه (500-1500م.)، به بهترین پایان نامه‌ درباره این دوره، جایزه ارائه می‌کند. کسانی که در میانه 30 ژوئن 2016 تا 30 ژوئن 2018 پایان‌نامه‌ای درباره خاورمیانه در قرون میانه (500-1500م.) به نگارش درآورده‌اند، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. علاقه‌مندان می‌باید مدارک خود را حداکثر تا اول ماه اوت سال جاری میلادی، به این انجمن ارسال نمایند. 

۱۳۹۷/۰۱/۲۳

جایزه بین‌المللی بهترین کتاب در زمینه مطالعات خاورمیانه و زنان

انجمن مطالعات زنان خاورمیانه، به کتاب‌های برتر در زمینه مطالعات خاورمیانه و زنان جایزه ارائه می‌کند. علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌باید کتاب‌های جدیدالانتشار خود درا ین زمینه را به حداکثر تا ابتدای ماه مه سال جاری میلادی، به این انجمن ارسال نمایند. 

۱۳۹۷/۰۱/۱۴

جایزه انجمن اروپائی مطالعات ایرانی برای بهترین پایان نامه در زمینه مطالعات ایرانی/ایران‌شناسی

انجمن اروپائی مطالعات ایرانی، به بهترین پایان‌نامه‌های دکترای به نگارش درآمده در زمینه مطالعات ایرانی، جایزه ارائه می‌کند. علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه، می‌باید مدارک خود را حداکثر تا نیمه ماه ژانویه سال آتی میلادی، به این انجمن ارسال نمایند. 

۱۳۹۶/۱۲/۰۸

جایزه کتاب سال در زمینه اسلام کلاسیک

انتشارات گورگیاس در سال جاری میلادی، به یک پژوهش دانشگاهی در زمینه اسلام کلاسیک جایزه می‌دهد و آن را منتشر می‌کند. علاقه‌مندان به انتشار کتاب خود با این موسسه انتشاراتی و دریافت جایزه، می‌باید پژوهش خود به زبان انگلیسی را حداکثر تا روز دوازدهم ماه مارس سال جاری میلادی، به این موسسه انتشاراتی ارسال نمایند.

۱۳۹۶/۰۹/۱۹

جایزه بهترین کتاب سال در زمینه مطالعات خاورمیانه

انجمن دوستی بریتانیا-کویت، هر ساله به شماری از مولفانی که در زمینه مطالعات خاورمیانه تالیف داشته‌اند، جایزه‌ای اعطا می‌کند. علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه،‌ می‌باید حداکثر تا پایان ماه ژانویه سال آتی میلادی، مدارک خود را به این انجمن ارسال نمایند. 

۱۳۹۶/۰۶/۰۵

جایزه نگارش مقاله در زمینه مطالعات اسلامی و خاورمیانه

انتشارات بریل، به شماری از دانشجویانی که در زمینه مطالعات اسلامی و خاورمیانه مقاله تولید کنند، جایزه نقدی تقدیم می‌کند و همچنین مقاله آنها را منتشر می کند. علاقه‌مندان به استفاده از این فرصت، می‌باید حداکثر تا اول اکتوبر سال جاری میلادی، درخواست های خود را به این انتشارات ارسال نمایند.